Tytuł ogłoszenia

FORUMOWA ZRZUTA NA SERWER - cześć VIII :)
INFORMACJA -> KLIKNIJ!

Holowanie ? ?

Forum główne. Rajdy, wyścigi, pojeżdzawki, relacje.

Moderatorzy: chojnik, api, knastol, artuuro

Holowanie ? ?

Postprzez DeZ » 4 mar 2006, o 12:21

Mam pytanko dotyczące holowania.
Jest taki wynalazek zwany chyba motylkiem który umożliwia ciągnięcie auta na 2 kołach.
Pytanie brzmi - czy do używania takiego czegoś wystarczy kategoria B czy niestety nie :?:
"na słońcu jest rzeczywiście znacznie mniej cienia" - Król Julian

DeZ Mężczyzna
B-grupa

Auto: Fiat SC 1.2

Re: Holowanie ? ?

Postprzez chojny » 4 mar 2006, o 12:55

odp z innego forum

cytuje

"Przegladnalem Kodeks Drogowy i nie widze w nim zadnych przeciwskazan do holowania auta bez kierowcy. Ponizej przytaczam kilka zwiazanych z tym przepisow:

Cytat:
--------------------------------------------------------------------------------

Art. 31.
1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:
[...]
3) w pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim,
[...]
W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.

--------------------------------------------------------------------------------

Motyl wyklucza potrzebe kierowania pojazdem holowanym i uzywania w nim hamulcow, a poprzez podpiecie elektryki do gniazda przyczepy w aucie holujacym zapewnione jest prawidlowe dzialanie swiatel stopu i kierunkowskazow (zsynchronizowane z autem holujacym). Wg. mojej interpretacji przepisow nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy kategorii E, gdyz holowany obiekt jest pojazdem a nie przyczepa, czyli wystarczy ze jego dopuszczalna masa calkowita jest rowna lub mniejsza od DMC pojazdu holujacego."

pozdrawiam
jest tylko jeden tor gdzie śmierć w oczy zagląda

moto-bydlo-hardcore Czechy :)

chojny Nie wiadomo :)
WRC

Postprzez greg » 4 mar 2006, o 17:40

ciekawy temat
kiedyś się już nad tym zastanawiałem
dla mnie było by to super rozwiązanie [motylek]
słyszałem kiedyś niechcący że motylek jest już zabroniony i nie wertowałem dalej tego tematu
ale jesli przepis tego być może nie zabrania to wydaje mi się że poprostu wyszedł z mody, a ci co auta wożą pszeszli na lawety
pytanie tylko czy można i czy taki motylek musi mieć jakiś papier,czy też samemu można by było sobie takiego pod własne autko zrobić?

a prawko to już sam nie wiem
na kategorie b można jechać z przyczepką o masie całkowitej do 750 kg
a motylek z tego co wiem zaczepiany jest na hak
kaszlaka na takim dyszlu ja bym zakwalifikował jako przyczepe bo jeszcze sie chyba mieści w tym przedziale
ale jeśli więcej to nie wiem
pytanie czy motylek to holowanie czy też jak przyczepa ciągnięcie
osobiscie nie chciał bym tego wyjaśniać na drodze a zatrzymany był bym pewnie na 100%

greg Mężczyzna
eNka

Postprzez owz » 6 mar 2006, o 11:35

MOTYL A SZTYWNY HOL TO 2 RÓŻNE SPRAWY

Motyl podkładasz pod przednie koła a sztywny hol przykrecasz do holowanego auta :)

na motylku nie wolno, ponoć nawet pomoc drogowa nie może już. Ale na sztywnym holu wolno :) tylko że wtedy trzeba zrobić wyprowadzenie z wiązki w holowanym aucie żeby światła działały - holowane auto traktowane jako przyczepa

http://motonews.pl/sh_forum.php?op=fvt& ... l&start=20

może do malucha ale zasada przy każdym aucie taka sama :)
szybko, głośno i bokiem :D

Nieznany Nieznana
owz Nie wiadomo :)
A-grupa

Powrót do Forum Rajdowe